Drogi Januszu,
choć chorowałeś kilka miesięcy, byliśmy dobrej myśli. Nie sądziliśmy, że jednak odejdziesz i dzisiaj nie możemy się z tym pogodzić. Nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że już nigdy nie usłyszymy Twojego głosu (nigdy nie potrzebowałaś mikrofonu), Twoich żartów i anegdotek.
Byłeś jedną z 15 osób dzięki, którym Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej powstało.
To było w 2002 roku. Prężnie zaangażowałeś się w tworzenie Statutu Stowarzyszenia. Twoje uwagi i sugestie przy organizowaniu corocznych konferencji były zawsze pomocne i merytoryczne. To właśnie z Twojej inicjatywy kilka lat temu zmieniliśmy nieco formułę konferencji z typowo referatowej na szkoleniową i warsztatową. Ta formuła była szczególnie doceniana przez Inspektorów OR.


Byłeś urodzonym pedagogiem. Na twoich wykładach trudno się było nudzić. Wiele osób brało udział w spotkaniach SIOR licząc, że od Ciebie uzyskają aktualne informacje w zakresie niekiedy zawiłych kwestii prawa atomowego. Wiele lat minie zanim uda się nam wypracować równie skuteczne sposoby podnoszenia kwalifikacji IOR. Dotąd nie musieliśmy się o to martwić korzystając z twojego doświadczenia.
Należy pamiętać że Janusz to nie tylko wieloletni członek SIOR, uczestnik Konferencji, wykładowca i organizator warsztatów ale przede wszystkim profesjonalista w swoim zawodzie. Zawsze merytoryczny i chętny do współpracy. Był praktykiem potrafił merytorycznie rozmawiać ze specjalistami z medycyny nuklearnej, jak i pracownikami zakładów przemysłowych stosujących źródła i substancje promieniotwórcze.


Odszedł od nas Janusz Barczyk. Lata zawodowe związał z Państwową Agencją Atomistyki. Latami pomagał otwierać, opiniował projekty, nadzorował i kontrolował pracownie radioizotopowe i radioterapeutyczne w wielu miejscach w kraju.
Był kolegą i ekspertem chętnie pomagającym w rozwiązaniach merytorycznych związanych z przemysłowym, medycznym i naukowym zastosowaniem promieniowania jonizującym. Ekspertem ochrony radiologicznej i transportu tego typu substancji. Współorganizował wiele konferencji SIOR.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych ale w przypadku Janusza Barczyka nie jest to prawdą. Zegnaj przyjacielu. Będzie nam Ciebie brakowało.

INFORMACJA

Pogrzeb naszego Kolegi odbędzie się w najbliższy wtorek (5.09.2023) i rozpocznie się mszą św. o godz. 12:00 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia przy ul. Bonifacego 9 w Warszawie.

Uroczystość pogrzebowa będzie miała miejsce na cmentarzu Marysin Wawerski, przy ul. Korkowej o godz 13.30